رایبد پلاست کارخانه تولید ملزومات پلاستیکی صنعت حمل و نقل

 گرانول پلاستیک

صنایع تولیدی رایبد پلاست فعال در زمینه تولید گرانول پلاستیک با به روز ترین دستگاه های گرانول ساز در ایران، همچنین آموزش و راه اندازی خط تولید گرانول که بهتر است آگاه باشید سود تولید گرانول پلاستیک در کشور بعد از تحریم ها بالا رفته است.

پلاستیک چیست؟
پلاستیک ها مواد پلیمری آلی مصنوعی هستند که از موارد زیر تشکیل شده اند:

هیدروژن
کربن
نیتروژن
کلر
گوگرد
آنها همچنین با مواد اولیه از جمله نفت ، زغال سنگ و گاز طبیعی تشکیل می شوند.
با این حال ، اولین قدم در ایجاد پلاستیک ها ، پلیمریزاسیون مواد اولیه آن است که منجر به تولید مونومر می شود.
مواد پلیمری خام معمولاً به صورت مایع تولید می شوند (مواد درزگیر ، چسب و رزین). یا به صورت گلوله ، گرانول ، پودر یا ورق فله.
به لطف خاصیت انعطاف پذیری ، می توان آنها را با استفاده از گرما قالب و یا شکل داد.
از دیگر خواص پلاستیک ، رسانایی الکتریکی کم ، چگالی کم ، شفافیت و مقاومت آن است که باعث شده بتوان آن را برای تولید محصولات مختلف استفاده کرد.
علاوه بر این ، همه کاره بودن پلاستیک منجر به استفاده از آن در طیف گسترده ای از صنایع شده است
گرانول پلاستیک چیست؟
گرانول ها از ذرات کوچکی تشکیل شده اند که به ذوب شدن و تغییر شکل پلیمر ها کمک می کنند و در پردازش پلاستیک های بازیافتی استفاده می شوند

خواص گرانول پلاستیک
گرانول ها ذرات ریزی هستند و اندازه کمی دارند.
برخی از خواص گرانول های پلاستیکی عبارتند از:

گرانول های پلاستیکی از ذراتی تشکیل شده اند که در نتیجه بزرگ شدن تدریجی ذرات اولیه ایجاد می شوند که هویت اصلی آنها را تغییر می دهد.

گرانول های پلاستیکی در پردازش پلاستیک ها و تغییر شکل و فرم دادن آن استفاده می شوند.

بسیاری از ماشین آلات پردازش قالب تزریق وجود دارد که می تواند گرانول و گلوله را پشتیبانی کند و طی سالها و در فرآیندهای مختلفی در ایجاد پلاستیک استفاده شده اند. با این حال ، بین گلوله های پلاستیکی ، گرانول ها ، پودر و سایر مواد پلیمری که در طی فرآوری پلیمر فرموله می شوند ، تفاوت وجود دارد


پلیمر خالص پس از سنتز جدید مقاومت شیمیایی ، مکانیکی و حرارتی خیلی بالایی ندارد و این باعث می شود مواد از مرحله فرمولاسیون عبور کنند.

در این مرحله ، برای بهبود خصوصیات آن ، به پلیمر خالص مواد افزودنی شیمیایی از جمله گرانول ها اضافه می شود.

مزایای مواد افزودنی مانند گرانول در فرمولاسیون پلاستیک

مواد افزودنی مانند آنتی اکسیدان ها اجازه پردازش و پلاستیک شدن پلیمر را می دهند.

بنابراین ، از پلیمر در برابر تخریب و اکسیداسیون محافظت می کند ، و همین امر را می توان در مورد بازدارنده های شعله و مواد افزودنی ضد استاتیک نیز گفت.

مواد افزودنی می توانند آن را یک گام جلوتر بردارند تا ویژگی های آن مانند مقاومت در برابر اشعه ماورا بنفش را برای محافظت در برابر آنها افزایش دهد همچنین مقاوم پلیمر در برا بر اشعه خورشید، رنگدانه های رنگی و  روان کننده هارا افزایش می دهد.از دیگر موارد لزوم استفاده از گرانول پلاستیک برای انعطاف پذیری بیشتر پلیمر و موارد دیگر است که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.
لازم به ذکر است. گرانول پلاستیک در برابر بسیاری از حلال های شیمیایی ، بازها و اسیدها مقاوم است
تولید گرانول پلاستیک
مرحله فرمولاسیون جایی است که گرانول ها تولید می شوند و یک مرحله ذوب وجود دارد که مواد کمکی به طور همگن به داخل پلیمر ارسال می شوند.

پرکننده ها نیز برای تهیه کامپوزیت ها در پلیمر پراکنده می شوند و این مقدمه را می توان به روش های مختلف انجام داد. مورد دوم منجر به فرمولاسیون گلوله ها می شود.

سرانجام ، گرانول ها به افزایش چگالی پلیمر تازه سنتز شده کمک می کنند ، زیرا فاقد خصوصیات جریان مورد نیاز برای پردازش توسط اکسترودر است


پلاستیک گرانول ها در طیف گسترده ای از مصارف از جمله بسته بندی و برچسب گذاری ، منسوجات به عنوان مثال طناب ، لباس زیر و فرش های حرارتی ، لوازم التحریر ، قطعات پلاستیکی و ظروف قابل استفاده مجدد از انواع مختلف ، آزمایشگاه استفاده می شود.همچنین در تجهیزات ، بلندگوها ، اجزای خودرو و اسکناس های پلیمری نیز از گرانول پلاستیک استفاده می شوند.
گرانول پلاستیک در برابر بسیاری از حلال های شیمیایی ، بازها و اسیدها مقاوم است

گرانول شکلی از پلیمر بدست آمده در پتروشیمی است که برای مصارف و کاربردهای  صنعتی باید ذوب و فرم دهی شود. در واقع در دستگاهی به نام اکسترودر یک کاتر یا چیزی شبیه به آن، پلیمر خروجی را مرتب قطع میکند تا گرانول تولید شود. هدف اصلی در تولید یک پلیمر ،به دست آوردن یک ماده با خواص مطلوب است. به عبارت دیگر، گرانول های پلاستیکی ،گلوله های کوچکی از پلاستیک هستند که داخل دستگاه های مختلف شکل دهی پلاستیک ریخته می شوند و به انواع مختلف قطعات تبدیل می گردند.
در واقع گرانولها ،دانه های ریز پلاستیکی هستند که از پلاستیک های ذوب شده در دستگاه بازیافت بدست می آیند. جمع شدن پلاستیک های قدیمی روی هم سبب می شود که انبوهی از پلاستیک های قدیمی و شکسته، روی هم انبار شوند. اما دستگاه بازیافت توسط کاتر مخصوصش می تواند گرانول این مواد را ،جدا کند .گرانول های جدیدی که خروجی دستگاه بازیافت هستند، برای استفاده در ساخت انواع قطعات پلاستیکی ماشین، ظروف آشپزخانه، پالتهای انبار و .....کاربرد فراوانی دارند. بازیافت مواد پلاستیک و استفاده از گرانول ها برای تهیه و تولید پلاستیکهای جدید با کاربردهای متفاوت ،خدمت بسیار بزرگی به صنعت بازیافت کشور و محیط زیست می باشد . چرا که یکی از بزرگترین معایب پلاستیک ها ، تجزیه ناپذیر بودن آنها در طبیعت است .
مصرف کنندگان گرانول مانند تولید کنندگان پالت پلاستیکی ترجیح می دهند این مواد را به همان شکل اولیه یعنی گلوله های ساچمه ای کوچک خریداری کنند. این کار به وسیله خطی به نام خط تولید گرانول انجام می شود.
این خطوط به صورتهای زیر عمل می کنند
1:خطوط تولید گرانول رشته ای
2:خطوط تولید گرانول خشک
از گرانول ها در ساخت دستگاه ها و قطعاتی مانند پالت پلاستیکی که برای آنها نیازی به استفاده از مواد اولیه پلاستیکی نداریم ، می توانیم بهره ببریم .
بازیافت مواد پلاستیکی قدیمی و انبار شده هم کمک شایانی به حفظ و نگهداری محیط زیست ما میکند و هم هزینه های اضافی را به شدت کاهش می بخشد. از طرفی مانع از انبار شدن و دپو شدن انواع پلاستیک های فرسوده و سنگین می شود .

برای اطلاه از قیمت روز مواد گرانول پلاستیک میتوانید با ما تماس بگیرید. همچنین ما میتوانیم شما را برای خرید دستگاه بازیافت ضایعات الکترونیکی و پلاستیک گرانول پلیمر راهنمایی کنیم. دستگاه های بازیافت پلاستیک که وسیله اولیه قبل از تولید گرانول است از پسماند خیلی از صنایع میتوان استفاده کرده مثلا درب و پنجره دوجداره upvc و انواع پلاستیک در همه ضایعات با این دستگاه آماده تهیه گرانول میشود