رایبد پلاست کارخانه تولید ملزومات پلاستیکی صنعت حمل و نقل

قالب وافل سقف

طراحی و تولید انواع قالب وافل سقف در ابعاد مختلف، وافل پلاستیکی سقفی دو طرفه و یک طرفه، قالب پلاستیکی بتن بهترین جایگزین روش های گران و پرزحمت سقف کشی، قالب پلاستیکی سقف تیرچه بلوک

سقف وافل از سقف های مشبک و بالش است که برای پوشاندن دهانه های وسیع استفاده می شود. عملکرد این نوع سقف ها دال دو طرفه است و نیازی به تیرهای تقویت کننده و اتصالات نیست. قالب این نوع سقف مکعبی و خالی است و بسته به پروژه در ابعاد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. قالبهای وافل از پلاستیک کامپوزیت و سبک ساخته شده اند تا حمل آنها توسط کارگران آسان باشد. سقف وافل مناسب انواع اسکلت های فلزی و بتونی است. قالبهای این نوع سقف با تعویض مجموعه امکان نصب سقف را به صورت دال یک طرفه یا دو طرفه فراهم می کند.
سقف وافل یک سقف دال است که برای ارائه آن بجای دالهای قالب تخت و مسطح ، با استفاده از قالب هایی که گاهی اوقات به آنها "اشکال خوش فرم" یا مستطیل گفته می شود ، استفاده می شود. این دو قالب از بتن در زیر سقف ساخته شده و تیرچه ها را تشکیل می دهد. این نوع سقف ها سقف نارنجک یا وافل است.
بسته به شکل اشکال ، آنها مستطیل یا مربع هستند. در سقف یک شیار یک طرفه ، تحمل در یک جهت ، برای قالبهای مستطیل شکل ، و شکل گیری قوس های دو طرفه یا تحمل در هر دو طرف (در 2 مرحله) برای اشکال مربع شکل گرفته است. این سقف ها به ترتیب وافل های یک طرفه و وافل های دوتایی هستند


ویژگی قالب وافل
قالب های وافل پس از عملیات بتن ریزی بتن را می توان از بتن جدا کرد و می توان دوباره در سایر پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار داد.به همین دلیل بسیار مقرون و به صرفه است.
یکی از ویژگیهای این نوع قالبها تصفیه آنهاست که پس از انقضا عمر مفید قالبها قابل بازیافت است. استفاده از این قالب های کامپوزیتی دوام و مقاومت سقف را افزایش می دهد و باعث سبک بودن سازه می شود که این امر باعث می شود ساختمان در برابر بلایای طبیعی مانند زلزله ایمن تر باشد.
قالب وافل سقف امکان حذف بلوک های سقف از ساختمان را فراهم می کنند ، به همین دلیل ساختار سبک است.
قالب سقف وافل می تواند با وسایل معمولی در کارگاه های ساختمانی مانند چوب و کوارتز ، قوطی های فلزی ، لوله های داربست و سایر وسایل مشابه برای ساخت آن مورد استفاده قرار گیرد.

به دلیل طراحی خاص قالب ، تیرچه به صورت محلی اجرا می شود. با این روش تمام مشکلات ساخت تیرچه و حمل آن نیز برطرف می شود. با توجه به محدودیت در طراحی تیرچه ها ، این کار را می توان با حذف تیرهای دوتایی انجام داد. این امر باعث می شود تا به دلیل کاهش وزن ، وزن سقف به 79 کیلوگرم در مترمربع کاهش یابد. می توان آن را به هر طولی (مثلاً 12 سانتی متر) در سقف وافل اعمال کرد. این به ساخت سازه کمک می کند.

از دیگر مزایای  قالب وافل سقف نازک کاری در محل ، عدم نیاز به حرکت خرده در تیرهای اصلی هنگام بستن تیرچه آرماتور است. اتصالات بتونی و استحکام سقف با تیرچه سازگار است. این باعث می شود لرزش سقف در حین کار کاهش یابد. همچنین ، نظارت و کنترل دقیق اندازه آرماتور و چیدمان آن قبل از انجام بتن.
سقف وافل در انواع اسکلت های بتونی و فلزی موجود است. همچنین می توان روش نصب قالب را با استفاده از یک دال یک طرفه یا دو طرفه تغییر داد. نکته ای که باید مطرح شود این است که قالبها با توجه به دهانه های مختلف ، با پیچ و مهره به اندازه دلخواه مونتاژ می شوند. در انتهای قالب ، قطعات به صورت درپوش بسته می شوند. در زمان جدا کردن قالب یا حمل آن ، نیازی به باز کردن پیچ و مهره ها نیست.

در کار ، قالب در طول های مختلف یکپارچه و قابل حمل است. به این ترتیب رشته ها و راز (پنهان) به طور دقیق اجرا می شوند. همچنین به دلیل استحکام قالب ، حرکت در قالب آسان است. این فرمول برای جداسازی نیازی به چربی ندارد و به دلیل نوع آن می توان با زمان باز شدن قالب از عمل آوری بتن اطمینان حاصل کرد.

خلاصه ای از مزایای قالب وافل سقف:
صرفه جویی در مصرف وزن و مواد
مسافت طولانی
ظاهر جذاب
قابل استفاده مجدد
تقاطع عمودی بین چرخ دنده ها آسان است.
قابل انعطاف
سرعت ساختن
حجم گرما
در دهانه های بیش از 7 متر نیازی به قوس های دوتایی نیست
عمق کم
استحکام - قدرت
کنترل عالی لرزش
مقاوم در برابر آتش


نیاز به دفن قطعات در بتن که هزینه بر و غیر اقتصادی است ، نمای بلوک های مورد استفاده در سایر سیستم های دال توخا لی است.
بدون نیاز به روغن کاری بتن به سطح قالب نمی چسبد ، بنابراین سطح بتن دید بسیار خوبی ایجاد می کند).
عایق صوتی (جاذب و مرطوب کننده) این نوع ساختار سقف برای کنگره های شلوغ و محیط های شلوغ و شلوغ مناسب است.
مصرف کمتر بتن و تقویت به دلیل کاهش وزن سازه ای و در نتیجه کاهش قابل توجه هزینه های عملیاتی در مقایسه با سایر روش های مشابه

 

اجرای قالب وافل سقف

 

به زودی مقاله آموزشی مفصلی درباره  قالب بندی سقف وافل/ قیمت دستمزد اجرای سقف وافل و اینکه سقف وافل چیست و چگونه و از چه موادی تولید میشود/ اجرای سقف یوبوت/ حداکثر دهانه استاندارد سقف وافل/ معرفی انواع قالب وافل/ چگونگی زیرسازی سقف وافل/ طراحی سقف وافل در همین سایت منتشر خواهد شد